RECENZJA/ "Zielony żuk i biały gołąb rozpaczy" Albin Perc /z mojego polecenia!

Jeszcze się wam nie chwaliłam, bo przechwałki nie są w moim stylu, ale ukazała się powieść z moim poleceniem na zakładce. Od razu chcę serdecznie podziękować wydawnictwu Novaeres za to ogromne wyróżnienie. A was zapraszam do lektury!


"Zielony żuk i biały gołąb rozpaczy " to opowieść o nastoletnim chłopaku Lucjanie. Mieszka w starej kamienicy, nie ma tutaj warunków do rozwoju. Jego matka często zmienia partnerów, a chłopak nawet nie wie kto jest jego ojcem. Jak się później okazuje, matka wykonuje w ich mieszkaniu najstarszym zawód świata i z tego się właśnie utrzymują. Czy może być gorzej? Jak się okazuje może. Brat Lucjana Iwo jest upośledzony. Chłopak jest traktowany jak trędowaty, nie ma przyjaciół, w szkole jest szykanowany. Pewnego dnia zostaje pobity i trafia do szpitala, pomaga mu dziewczyna - Gabriela. To spotkanie odmienia jego życie, widzi światełko nadziei jakie zaczyna się tlić w całym popapranym życiu. 

Każdy powinien mieć pasję, coś co będzie nakręcało szare życie, książki, filmy, znaczki, jest w tym jakaś nuta rozkoszy.                                                                                  s.56
Lucjan i Gabriela spotykają się na dachu kamienicy, to taki jego azyl, kryjówka. Pewnego razu na dach zaproszony zostaje Franc, również dziwak. Chłopak jest pogubiony, nikomu nie ufa. Trójka młodych ludzi wchodzi ze sobą w dziwny układ, a ich rozmowy na dachu pokazują w jakim świecie żyją. 

W nocy znów nie spałem, obrazy tańczyły pod powiekami. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spływały na mnie falą z wielkiej kanalizacyjnej rury, zalewając najmniejszy fragment mojego ciała, a ja w tym wszystkim próbowałem nie zadławić się spadającymi na mnie zewsząd fekaliami.                                                                                         s.202
"Zielony żuk i biały gołąb rozpaczy" to, jak już sam tytuł wskazuje przejmująca opowieść o dorastaniu, o tym jak nasze korzenie, czyli przykład z rodziny, środowisko w jakim się wychowujemy wpływa na nasze pojmowanie świata. To również niesamowite studium nastoletniej psychiki, bo choć każdy z nas nastolatkiem kiedyś był, to już teraz nie pamięta z czym wewnętrznie niejednokrotnie przyszło się zmierzać. Werteryzm, wewnętrzne rozdarcie, to są cechy psychiki Lucjana. Czy chłopak zareaguje na to co mu szykuje los,czy raczej podda się przeznaczeniu. Kim jest zielony żuk, a jaką rolę spełnia biały gołąb. Tego dowiecie się czytając książkę Albina Perca.

Polecam własnymi słowami polecenia ze skrzydełka książki:

Na wskroś prawdziwa, dotykająca najciemniejszych zakamarków duszy opowieść o tragedii młodego człowieka, który naznaczony jest przeszłością swojej rodziny. Zaskakujące, jak przejmująco można opowiedzieć o dorastaniu. Polecam!
Joanna Hilińska

------------------------------------------


tytuł: "Zielony żuk i biały gołąb rozpaczy"

autor: Albin Perc

wydawnictwo: Novae Res

liczba stron:262

oprawa: miękka ze skrzydełkami

rok wydania: 2018


------------------------------------------------------------------

 

Komentarze

Popularne posty