WEEKEND Z KSIĄŻKĄ #5 Światy i za(światy)

Dzisiejszy poranek, owiany mgłą napawa mnie mrocznymi historiami. W takim klimacie, tajemniczych wydarzeń, niepokojących zdarzeń i wieloznaczności chcę Was zaczytać w ten weekend.

Poznaj, bo polskie
Joanna Bator. Chyba najmroczniejsza, najbardziej tajemnicza i intrygująca za razem polska autorka. Kiedy słucham wywiadu z nią melancholia, wewnętrzny ból, ale też Mroczna Bliźniaczka, jak zwykła mówić o swojej naturze Joanna Bator przebija się przed słowa. "Ciemno, prawie noc" jest apogeum ciemności duszy. Mamy tutaj wszystko, co może niepokoić. Mamy reporterkę, która pracując nad materiałem powraca w rodzinne strony, do Wałbrzycha, do domu u podnóża zamku Książ. Odkrywa przed czytelnikiem, ale też przed sobą samą tajemnice z przeszłości. Jest tutaj trudna relacja z siostrą, tą mądrzejsza, piękniejszą, zdolniejszą. Jest tęsknota za matką, której nie pamięta. Jest ojciec, którego nie ma, bo dręczą go demony skarbu pod Zamkiem i ciągle goni za ich śladem. Jest dawna miłość, ale i teraźniejsze zauroczenie. Są wspomnienia wojny, dramatyczne i okrutne. Są tajemnicze, wyjęte niczym z horroru postaci, Babcyjka, Kotojady. Jest transseksualna Celina, bibliotekarka. Jest zbrodnia i rozwiązanie zagadki. Cóż więcej potrzeba? Chyba tylko wspomnieć, że to książka nagrodzona Literacką Nagrodą Nike 2013. POLECAM! Bo polskie książki warto znać.

Za górami, za lasami

W trochę mniej tajemniczym klimacie, ale równie niepokojącym w zdarzenia utrzymana jest książka Gavina Extence "Lustrzany świat Melody Black".

"Jak to nieraz w życiu bywa, wszystko zaczęło się od trupa. To był zwykły sąsiad, nie ktoś, kogo Abby dobrze by znała, jednak mimo wszystko… Znalezienie zwłok, podczas gdy przyszło się pożyczyć puszkę pomidorów, może być lekko szokujące. A przynajmniej powinno być. 
Teraz, ponownie analizując minione wypadki, kobieta nie może pozbyć się wrażenia, że wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby feralnej środy nie weszła do mieszkania naprzeciwko. A z pewnością nie poznałaby Melody Black…

Brytyjski humor, literacki talent i nieszablonowa historia. Lustrzany świat Melody Black jest drugą powieścią Gavina Extence’a, autora znanej już polskim czytelnikom książki Wszechświat kontra Alex Woods. To szalenie błyskotliwa i uszczypliwie prawdziwa opowieść o tym, że każdy ma swoje wzloty i upadki, a życie bardzo łatwo potrafi wyślizgnąć się z rąk."                                      źródło: wydawnictwoliterackie.pl

Zapraszam do lektury, bo czytanie przenosi w inny wymiar!

Komentarze

Popularne posty