WTORKI Z REPORTAŻEM #1 Dziewczynka, czy chłopiec?

Startujemy z wtorkowym jesiennym cyklem reportażowym. Jako, że ja reportaż bardzo sobie cenię, a poprzednia seria bardzo Wam przypadła do gustu, będę wam pokazywała nadal literaturę non-fiction, która mnie zainteresowała, którą warto polecić, czy warto poznać tematykę.

Dziś na pierwszy ogień wychodzę z trudnym i kontrowersyjnym tematem obyczajowej tradycji w Afganistanie. Jenny Nordberg "Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie"

źródło zdjęcia :empik.com

O spotkaniu z Jenny Nordberg przy okazji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, której finał miał miejsce 20 maja 2016 wspominałam już w poście o Targach Książki w Warszawie. Osoba absolutnie skromnej, niepozornej dziewczyny, wspaniałej reportażystki i podróżniczki, która potrafiła zbliżyć się do tamtejszych ludzi na tyle, by poznać tajemnice ich kultury i tradycji.

Wyobraźmy sobie, że mamy cztery córki, jesteśmy z nich dumni, ale niestety nie możemy normalnie funkcjonować, ponieważ tylko w społeczeństwie uznawane są tylko rodziny posiadające syna. Co robić, by nie być wytykanymi palcami. W Afganistanie wymyślono i kultywuje się tradycję tytułowych chłopczyc, czyli wychowywanie córki jakby była synem. Dziewczynka nosi ubrania jak chłopcy, obcina się jej włosy na krótko, pozbawia się jej dziewczęcości do momentu, gdy nie stanie się kobietą. Wtedy znów, a raczej na nowo wchodzi w rolę żeńską. 

Jest to bardzo dramatyczna w skutkach tradycja. Jenny pokazuje w jaki sposób zmienia się psychika chłopczycy. Co musi znieść dziewczynka, która nie może być dziewczynką, udaje kogoś innego, a póxniej znów staje się sobą, ale czy potrafi być tą osobą, którą się urodziła?

Kultura Afganistanu jest tajemnicza, pokazuje jak zakorzenione są stereotypy myślenia i postrzegania kulturowego człowieka. Jak bardzo zdesperowany może być człowiek, który boi się wykluczenia i chce przynależeć do grupy. 

Polecam tą trudną, choć ciekawą tematykę. Pozwala zobaczyć poza horyzont wojny i dostrzec ludzi w ich rodzimej kulturze Afgańskiej.

Komentarze

Popularne posty