WEEKEND Z KSIĄŻKĄ #1 Opowieści różnej treści

Pierwszy wpis z cyklu weekendowego tematycznie będzie spajał obie książki. Wybrałam zbiory opowiadań, opowieści, nowelek z przesłaniem. Zwał jak zwał. Startujemy i miłego zaczytanego weekendu!

POZNAJ, BO POLSKIE

Książką z naszego rodzimego rynku wydawniczego, którą chcę polecić na weekend są opowiadania Jacka Cygana "Przeznaczenie, traf, przypadek". 

Bohaterami książki są osoby spotkanie przez autora podczas podróży nie tylko po Polsce, ale także po świecie. Sposób obserwacji zdarzeń jest bardzo wnikliwy i pokazuje, że nie wszystko to co widać na pozór, jest takim w rzeczywistości. Pięknie, poetycko wręcz opisane zostały niesamowite losy ludzi, którzy niejednokrotnie zagubieni w życiu przewartościowali je pod wpływem zdarzeń determinujących ich los. 

Jacek Cygan z precyzją chirurga przekazuje jakie znaczenie ma w życiu człowieka przeznaczenie, traf i przypadek. Mnie utkwiły w pamięci szczególnie dwie opowieści: "Performance", czyli historia życia młodego malarza, oraz "Czarny pies", coś z nutą zdarzeń paranormalnych i niewytłumaczalnych żadnym ze zmysłów. POLECAM!

ZA GÓRAMI, ZA LASAMI 

 Zbiór opowiadań z przesłaniem, francuskiego pisarza Erica Emmanuela Schmitta "Trucicielka".

W tym zbiorze, autor pokazuje w jaki sposób myśl, czy zdarzenie może zatruć resztę życia. Wspomnę o dwóch opowieściach. Jedna, to tytułowa "Trucicielka", historia kobiety, która wyznaje na spowiedzi, że zabiła trzech swoich mężów, jako że księdza obowiązuje tajemnica spowiedzi życie obojga zostaje zaplątane w tę tajemnicę. Druga opowieść, z równie trudnym przesłaniem to "Koncert Pamięci anioła". Schmitt pokazuje jak zazdrość potrafi namącić i posplatać, a nawet odpłacić się w życiu. A wszystko z piękną muzyką klasyczną w tle. POLECAM!
 
 

Komentarze

 1. ,,Trucicielka" - mam na oku tę lekturę :) kurcze podoba mi sie Twój blog jest o książkach, ale jest troszkę inny niż wszystkie - będę zaglądać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo za miłe słowa, cieszę się, że się podoba, zapraszam i również odwiedzam :-)

   Usuń
 2. Zakochałam się w opowiadaniach Jacka Cygana :) wszystkie mają w sobie coś niesamowitego, mimo że opowiadają o z pozoru prozaicznych zdarzeniach. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zajrzysz do mnie w wolnej chwili:
  http://przeliterowana.blogspot.com/2016/02/przeznaczenie-traf-przypadek.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, sposób przekazu puenty jest u niego wyjątkowy. Chętnie zajrzę do Ciebie, pozdrawiam.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty