PODSUMOWANIE ROKU 2017 / NAJLEPSZE KSIĄŻKI ROKU + BONUS

W grudniu nie było mnie tutaj dużo, niestety dużo się działo nieksiążkowo, dlatego na pasję pozostało mało czasu. Ale zaczynamy nowy rok i wracam z nową energią. Już dziś podsumowanie, które mogliście już zobaczyć w formie filmu na Instastory.

Tegoroczne podsumowanie najlepszych książek przeczytanych przez mnie w 2017 roku podzielę na kategorię, podobnie jak było w zeszłorocznym wpisie link znajdziecie ---> T U T A J !!!

LITERATURA POLSKA

Najlepszą polską powieścią minionego roku, bo została ona wydana w 2017 roku jest "Rdza" Kuby Małeckiego. Podobnie jak "Dygot" utrzymuje się tutaj nastrojowość, prowincjonalność, realizm magiczny, splatanie losów teraźniejszych z dziejami dawnymi. Polecam Waszej uwadze jeśli jeszcze nie znacie. 


LITERATURA ZAGRANICZNA

 Zachwyciła mnie historią, transcendencją, wschodnim klimatem i pokazaniem zaplecionych losów czterech pokoleń kobiet rodu Akakuchibów. Mowa o "Czerwonych dziewczynach" Kazuki Sakuraby.


REPORTAŻ

W tej kategorii, historią, która pozostanie ze mną na długo jest "Życie na miarę" Marka Rabija, o odzieżowym niewolnictwie, o tym jak wygląda życie w krajach, gdzie szyje się dla nas, ludzi zachodu ubrania. Wstrząsający, uświadamiający, pozostający głęboko w świadomości i pamięci. Koniecznie wpiszcie na swoją listę książek do przeczytania. 


KRYMINAŁ

Z tym gatunkiem literackim w ubiegłym roku się całkiem zaprzyjaźniłam. Przeczytałam sporo kryminalnych zagadek, ale niestety moje serce pozostaje wierne Chyłce i Oryńskiemu, dlatego wygrywają dwie ostatnie części tej opowiści, "Inwigilacja" i "Oskarżenie". Remigiuszu Mrozie - mam nadzieję, że w tym roku doczekam się kolejnych tomów!!
 

KSIĄŻKA DLA DZIECI

Tytułem już dość starym na rynku książek dla dzieci, którym zachwycił się mój młodszy syn, a który serdecznie polecam, jest "Naciśnij mnie" Harve Tulleta. Autor ma świetne podejście do pokazywania dzieciom świata, które jest tak proste, że zachwyca dzieci i dorosłych. 

 

LITERACKIE ODKRYCIE ROKU

 W tej kategorii znalazły się dwie autorki książek obyczajowych, które mnie absolutnie ujęły swoimi dziełami. Są to dwie Magdaleny, Magda Witkiewicz i jej "Czereśnie zawsze muszą być dwie". Książka, która skradła moje serce tytułem, a treść okazała się być jeszcze piekniejsza. Polecam, bo osoby, które ją czytają z mojego polecenia są zachwycone jak ja. A druga autorka, którą poznałam nieco bliżej to Magda Knedler i jej "Historia Adeli". Piękna, tajemnicza, ujmująca za serce opowieść o bliskości. 
 

 

WYDARZENIE ROKU

 Oczywiście w tym miejscu muszę wspomnieć o Targach Książki. W zeszłym roku udało mi się być w Warszawie i w Krakowie. Relacje są w postach na blogu. Mam nadzieję, że w tym roku również się na tych wydarzeniach pojawię.

BONUS - PRODUKT ROKU

Chciałam Wam jeszcze napisać o moim odkryciu ubiegłego roku, czyli etui do książek z Różowej Fabryki. 

Odkąd w marcu przez całkowity przypadek znalazłam na facebooku ten produkt na stałe zagościł w moim otoczeniu, używam etui codziennie, chroni moje książki w domu, przed dziećmi, w podróży, przed przykrymi wypadkami, przed wzrokiem wścibskich pasażerów, mogę czytać bezpiecznie, nie martwiąc się o stan książki, bo jest opatulona i zabezpieczona w każdych warunkach. Dodatkowo, każde etui można prać w pralce, jest usztywniane, pasuje do każdej grubości książki, jest dwustronne, czyli mamy dwa wzory w jednym produkcie i można wybierać z kilkudziesięciu obłędnych wzorów, a do kompletu dostępne są jeszcze oprawki na czytniki e-booków i torby na zakupy!!!! Szaleństwo w czystej postaci. Jeśli jeszcze nie znacie, to koniecznie zobaczcie te cuda. ----------------------------------------

Tak wygląda moje podsumowanie poprzednich 12 miesięcy. Przeczytałam 63 książki, co uważam jest dobrym wynikiem, bo nie narzucałam sobie żadnych limitów. Mam nadzieję, że w tym roku będzie jeszcze lepiej, bo zapowiada się bogaty w lektury czas. Dziękuję Wam za to, że ze mną jesteście, bo uwielbiam polecać Wam książki. Mam nadzieję, że zostaniecie ze mną na dłużej.

Dajcie znać jaka jest Wasza top książka roku, bo jestem ciekawa co Wam przypadło do gustu najbardziej. 

Z książkowym pozdrowieniem

Wasza J.
 
 
 

 

Komentarze

Popularne posty