sobota, 28 stycznia 2017

WEEKEND Z KSIĄŻKĄ Opowieść przez pokolenia

Babka, jej córka i wnuczka. Trzy kobiety, które są blisko, bo połączone więzami rodzinnymi, ale i jednocześnie daleko, przez koleje życia, które co tu dużo mówić, zostały spowodowane zawirowaniami uczuć w kierunku nieodpowiednich mężczyzn. Do tego jeszcze Indie i odległa od nich Ameryka. Dwa światy, tradycyjny i współczesny. Zapraszam do przeczytania książki Chitary Banerjee Divakaruni "U stóp bogini".


Wszystko zaczyna się zupełnie niepozornie. Babka, Sabitri mieszka w Indiach, nie utrzymuje kontaktów z córką - Belą, która mieszka wraz z wnuczką Tarą w Ameryce. Bela dzwoni do swojej matki z prośbą, by ta napisała list, w którym opisze swoją historię, aby ustrzec wnuczkę przed błędami jakie może popełnić. Od tego listu zaczyna się opowieść o historii rodziny.

Przepięknie poprzeplatana opowieść o życiu w Indiach, o tym jak decyzje wpływają na nasze życie. Wspaniale opowiedziana z punktu widzenia kobiet, pokazująca jak bardzo jesteśmy zdeterminowani nie tylko prze swoje decyzje, ale przede wszystkim poprzez swoje korzenie. 

Jest to też lektura dająca do myślenia, ponieważ sposób opowieści, przedstawienie losów babki i jej  córki poprzez szczątkowe fragmenty, które układają się w całość po przeczytaniu pokazują, jak ważna jest relacja na linii matka - córka. Uświadamiają, że dziedziczymy nie tylko pewne cechy charakteru, ale także historię i w pewnym sensie nasze życie jest zależne od tego kim były nasze matki i babki.  

Poza historią rodzinną dostajemy tutaj w gratisie wspaniale przemycone hinduskie tradycje, zwyczaje, opowieści o tym co to znaczy być kobietą w Indiach, co to znaczy mieć marzenia i ambicje i żyć w tej tradycji. To jak bardzo różni się ona od zachodniej kultury wszyscy dobrze wiemy, ale kiedy dostajemy przykłady z życia Sabriti i Beli robi to naprawdę ogromne wrażenie. 

Polecam każdej kobiecie niezależnie od wieku. Znajdą tutaj coś dla siebie i nasze babcie, mamy doznają wspaniałych wzruszeń, a my, ich córki i wnuczki możemy przez tę historię sięgnąć w głąb naszych prywatnych rodzinnych historii, do czego was zachęcam. 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu


2 komentarze:

  1. Dodaję do listy: "do przeczytania". Dzięki za recenzję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudna okładka i świetna recenzja zachęcają do sięgnięcia po tą pozycję :)

    OdpowiedzUsuń